Igra je djetetova glavna aktivnost. Igrajući se dijete uči, istražuje, stvara i razvija se. Igra je aktivnost u kojoj djeca pokazuju svoju izuzetnu sposobnost istraživanja, mašte, suradnje, rješavanja problema i donošenja odluka. Dijete kroz igru razvija spoznajne, motoričke, socio-emocionalne, istraživačke i komunikacijske kompetencije.
Odgajatelji potiču dječje učenje kroz igru kreiranjem okruženja koje odgovara dobi djece i prati njihove potrebe i interese; promatranjem, praćenjem i dokumentiranjem igrovnog procesa; povremenim uključivanjem u igru kako bi proširili učenje te pružili model za različite vještine; te osiguravanjem neometanog vremena za razvoj dječje igre.
Svrha jaslica nije zbrinjavanje djeteta, već pružanje promišljene odgojno-obrazovne okoline koja suportira, motivira, vodi i lansira razvoj djeteta.
Stvaranjem pedagoškog konteksta u kojem dijete uči i usavršava različite vještine jača se samopouzdanje djeteta. Samopouzdanje djeteta raste kroz slobodu u donošenju odluka, rješavanju problema koji se pojave u igri, ostvarenje postignuća u rješavanju dodijeljenih zadataka, kroz iskazivanje poštovanja odgajatelja za ono što dijete radi, kroz poticanje na samostalnost i razvijanje uvjeta za ostvarivanje osjećaja vrijednosti i uspješnosti, kroz osjećaj pripadanja skupini i vršnjacima.
Klarin (2017) ističe da roditelji i odgojitelji imaju najmanji utjecaj na razvoj dječje igre. Najveći utjecaj na tijek dječje igre imaju njegovi vršnjaci.
Pedagoški oblikovano okruženje koje stimulira igru i kontakt s vršnjacima stvaraju predispozicije za odvijanje igre (= učenja) djeteta.
U zajedničkoj igri i odgajatelj i dijete stječu zajedničko iskustvo. Odgajatelj je model ponašanja djetetu, on je djetetov uzor. Promišljeno uključivanje odgajatelja u igru djeteta igri daje novu dimenziju kroz koju dijete stječe nove spoznaje o načinu interpretiranja stvarnosti koja ih okružuje. Odgajatelj je promatrač, opskrbljivač, poticatelj, pomagač, podrška... Sve te uloge čine kompetentnog odgajatelja koji dječju igru može usmjeriti na pravi put.
Trenutno nema otvorenih Zoom termina, edukacija je odmah dostupna kao klik edukacija (klik pristup).
Trajanje: 120 min
Ne odgovara Vam termin? Edukaciji možete pristupiti u željeno vrijeme na našoj web platformi preko Vašeg jedinstvenog linka.
Što je klik pristup?
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju.
21 eur
Zbirka pjesama o igri sadrži pjesme koje su napisali odgojitelji, nastavnici, stručni suradnici, djeca i roditelji! Predgovor je napisala spisateljica Jelena Pervan. Zbirka je slobodna za preuzimanje! Veselite se uz stihove i igrajte se.
Kako je zbirka nastala? Motivirani poetskim sposobnostima naših sudionika koje ste iskazali unutar Viber kanala Moj KoHo, pozvali smo pratitelje i sudionike edukacija da osmisle stihove o igri koje ćemo uvrstiti u digitalnu zbirku pjesama o igri. Veliko hvala svima na odazivu i slanju pjesama!
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Nakon ispunjavanja obrasca primit ćete mail sa svim informacijama te ćete nam nakon toga
javiti i imena sudionika i njihove mailove za slanje pristupa.