Kako bi se zadovoljile temeljne potrebe i interesi njegovih krajnjih korisnika - djece, projektiranje prostora za djecu, kao što su dječji vrtići iziskuje međusobno razumijevanje, dijalog i zajedničko djelovanje tri naizgled zasebna područja – neuroznanosti, pedagogije i arhitekture. Kako? Neuroznanost objašnjava na koji način različiti čimbenici prostora, poput osvjetljenja, boja, materijala, konfiguracije prostora, itd. utječu na naš mozak, ponašanje i osjećaje, a pedagogija pomaže razumjeti specifičnosti djece i na koji način ona uče i razviju se u interakciji s okolinom i prostorom kao 3. odgajateljem.
Razumijevanje ta dva znanstvena polja omogućuje projektiranje prostora za djecu koji su u funkciji onih kojih i trebaju biti – djece.
Ova edukacija spaja spomenuta tri područja pružajući detaljniji uvid u razvojnu ulogu prostora, značajke neuroarhitekture te prikaz projektiranja jednog suvremenog dječjeg vrtića.
Edukacija će se održati uz simultani prijevod na hrvatski jezik.
U sklopu edukacije bit će prikazan primjer projektiranja suvremenog dječjeg vrtića u kojem su upravo djeca najvažniji faktor; njihova igra, kretanje, potrebe, mjere, vizije, percepcije okruženja. Cilj izgradnje bio je objekt koji je izvaninstitucionalan, netradicionalan, razigran, koji omogućuje razvoj kreativnosti i podržava jedinstvenost i specifičnost djece i njihova načina razmišljanja i funkcioniranja.
Predavač: David Kraus
Neuroarhitektura je interdisciplinarno područje koje koje kombinira neuroznanost, psihologiju okoliša i arhitekturu.
Cilj je bolje razumijevanja utjecaja arhitekture na ljudski mozak i ponašanje, kako bi se znanja primijenjene neuroznanosti stavila u službu stvaranje arhitekture koja je u skladu s čovjekovom dobrobiti.
Razvoj djece odvija se u stalnoj interakciji s njihovim okruženjem. Okruženje im može pružati poticaje, angažirati ih, poticati na aktivnost i istraživanje, stimulirati misaoni angažman, izazivati njihovu kreativnost, ohrabrivati ih na nova iskustva, itd. Prostor koji korespondira s prirodnošću dječjeg razvoja poligon je njihova učenja i napretka.
Naše okruženje utječe na naše ponašanje pa tako i kod učenja novih vještina (što djeca svakodnevno rade) prostor ima značajnu ulogu u jačanju motivacije te podupiranju fokusa. Prostoru se sve više pridaje važnost u kreiranju raznih pedagoških sadržaja pa je tako zanimljivo proučavati prostor iz 3 dimenzije: dimenzija usredotočenosti, dimenzija kreativnosti i primjenjivost sadržaja.
Trenutno nema otvorenog Zoom termina, edukacija je dostupna kao klik edukacija (klik pristup).
Trajanje: 120 min
Ne odgovara Vam termin? Edukaciji možete pristupiti u željeno vrijeme na našoj web platformi preko Vašeg jedinstvenog linka.
Što je klik pristup?
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju
(na internacionalnoj razini).
36 €
redovni studenti - besplatno sudjelovanje
SIKA je internacionalna kompanija koja pruža pouzdana, inovativna, održiva i dugotrajna rješenja u građevinskoj i proizvodnoj industriji.
Prema Programu stručnog usavršavanja HKA webinar se vrednuje s dva (2) akademska sata iz područja D / Konstrukcije.
Bodove za edukaciju moguće je ostvariti do 1.10.2024.
Fakultet ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni, istraživački, visoko stručni i umjetnički rad u području arhitekture i urbanizma.
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Nakon ispunjavanja obrasca primit ćete mail sa svim informacijama te ćete nam nakon toga
javiti i imena sudionika i njihove mailove za slanje pristupa.