Igra je sveprisutna aktivnost kojom se bave djeca u cijelom svijetu i za koju su uvijek zainteresirana i motivirana. Ona je sastavni dio procesa učenja u djetinjstvu i ključna je za djetetov cjelokupni razvoj. Iako postavke ranog odgoja i obrazovanja unutar ustanove podrazumijevaju planiranje, intencionalnost, promišljanje i oblikovanje prostora, organizaciju, itd.,igra je i unutar takvog osmišljenog i pripremljenog okruženja često samoorganizirana. Upravo samoorganizirana igra ima brojne benefite za razvoj djece i zbog toga se smatra bitnim da se u predškolskoj ustanovi potiče razvoj niza predispozicija djeteta kao što su unutarnja motivacija, aktivno sudjelovanje, ustrajnost tj. samoorganizirajuće sposobnosti djece u procesu osmišljavanja i realizacije igrovnog scenarija.
prijavaSvi sudionici imaju Zoom i klik pristup (pristup snimci) preko platforme; ne trebate birati
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate
Svi sudionici dobivaju potvrde o sudjelovanju.
Aktivnosti djeteta u vrtiću kao i kvaliteta njegove igre ovisi i o odgajateljevom poznavanju i razumijevanju teorije igre, načinu na koji je oblikovano prostorno-materijalno okruženje vrtića te primjerenim načinima sudjelovanja odgojitelja.
Broadhead i Burt (2012.), govoreći o igri i njezinoj povezanosti s učenjem, ističu dva izazova i za praktičare i za teoretičare, a to su: (1) razumjeti kako je igra u odgojno-obrazovnoj ustanovi povezana s učenjem i razvojem općenito i (2) dijeliti nova saznanja s praktičarima, posebice onima koji su skeptični u vezi s korisnošću igre kao samoinicirajuće intelektualne potrage u sklopu koje dijete istodobno spoznaje samo sebe i vlastite interese, usporedno gradeći značenje o kompleksnom svijetu koji ga okružuje.
Promatrajući aktivnosti kojima se bave djeca rane dobi, postavlja se pitanje koje se od njih mogu nazvati igrom. Naime, dijete je uvijek aktivno, osim kad spava. Što je od tih aktivnosti igra, a što nije? Odnosi li se igra samo na one aktivnosti koje su djeca sama odabrala i kojima sama upravljaju? Cilj edukacije je razumjeti igru, spoznati igru i sukladno tome bolje razumjeti vlastitu ulogu u poticanju one igre koja donosi najviše razvojnih benefita za dijete.
25.2.2024. u 18 h, Zoom
Trajanje: 150 min
Edukacija je (uz Zoom) odmah dostupna i kao snimka
Ne odgovara Vam termin? Edukaciji možete pristupiti u željeno vrijeme na našoj web platformi preko Vašeg jedinstvenog linka.
Što je klik pristup?
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju.
22 €
✔️ Pristup Zoom terminu (ako je otvoren) i snimci za SVE!
✔️ Potvrda o sudjelovanju je uključena.