Okruženja koja uključuju loose parts materijale potiču djecu na razvoj vlastitih ideja i istraživanje, omogućujući im razvoj maštovite igre. Termin loose parts skovao je arhitekt Simon Nicholson koji je 1970-ih pokrenuo raspravu o tome kako neoblikovani materijal osnažuje kreativnost te da je djeci potrebno ponuditi niz materijala koji se mogu kombinirati, premještati, slagati, rastavljati i redizajnirati kako bi bila kreativna i inventivna.
Edukacija se održava na engleskom jeziku uz simultani prijevod na hrvatski.
,,Jeste li ikada primijetili da ako ostavite staro smeće da leži uokolo, da će se djeca gotovo neizbježno igrati s njim? Bilo da se radi o starim kartonskim kutijama, drvenim paletama, komadima drva, starim gumama, komadićima užeta ili konca, djeca će upotrijebiti svoju maštu i domišljatost da nešto naprave.''
S. Nicholson, How Not To Cheat Children: The Theory of Loose Parts
Termin Loose parts označava predmete, dijelove i materijale koji su neoblikovani, ''olabavljeni'', pomični, nisu dio fiksne postave/ instalacije/ opreme ili gotova igračka. Omogućuju manipuliranje i mogu se kombinirati na željene načine, a djeca im sama mogu dati funkciju, značenje i svrhu. Loose parts materijali mogu biti prirodni i sintetički. Primjerice, lišće, kamenčići, travke, grančice, voda, blato, pijesak, češeri, žirevi; gumbi, perle, čepovi, štapići, kante, kutije, užad, gume, drveni blokovi, palete, boce, ogledala, šljokice, riža, itd.
Mnoge igračke imaju fiksni ishod i ograničenu fleksibilnost, ali u igri s neoblikovanim materijalom predmeti mogu postati bilo što.
Djeci je prije ovakva vrsta igre bila prirodnije dostupnija. Igračke su bile ograničenije, djeca su se slobodnije kretala, a intervencije odraslih u dječju igru bile su rjeđe. Danas djeca više vremena provode u zatvorenim prostorima, čime se smanjuje mogućnost da naiđu na kamenje, pijesak, gume, užad i druge materijale koji bi izazvali njihovu maštu. Tijekom igre s loose parts materijalima djeca rješavaju probleme, dizajniraju, analiziraju, raspravljaju, osmišljavaju, stvaraju, pregovaraju i dogovaraju se. Neoblikovani materijal je pun mogućnosti i izazova
Djeca su prirodno privučena predmetima, materijalima i osjetilnim poticajima koji ih pozivaju na angažman, istraživanje i daljnju manipulaciju. Mirisi, voda, tuljci, školjkice, čepovi, gume, daske... sve što nije determinirano danim značenjem i funkcijom, te se može dalje povezivati, osmišljavati i kombinirati, aktivira dječju znatiželju i potrebu za stvaranjem. Loose parts u prostorno-materijalnom okruženju jedan je od načina odgovaranja na prirodne potrebe djece.
22. 4. 2024. u 18: 30 h
Trajanje: 150 min
Zoom
Ne odgovara Vam termin? Edukaciji možete pristupiti u željeno vrijeme na našoj web platformi preko Vašeg jedinstvenog linka.
Što je klik pristup?
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju.
18 €
Redovni studenti pedagoških i nastavničkih smjerova - besplatno
(uz potvrdu o studiranju)
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!
Nakon ispunjavanja obrasca primit ćete mail sa svim informacijama te ćete nam nakon toga
javiti i imena sudionika i njihove mailove za slanje pristupa.