Prostorno-materijalno okruženje u vrtiću

Informacije o edukaciji možete i poslušati

PROSTOR KAO TONALITET MEĐULJUDSKE INTERAKCIJE I KVALITETE BORAVKA DJETETA U VRTIĆU

Način na koji je prostor oblikovan određuje međuljudske interakcije i cjelokupnu kvalitetu boravka djeteta u vrtiću. Upravo zato je bitno oblikovati prostor u kojem će se dijete osjećati sigurno, ugodno, opušteno i koji će ga istovremeno poticati na nebrojene aktivnosti i igre, a što je od iznimne važnosti za njegov rast i razvoj. Prostor je naš pomoćnik, treći odgojitelj koji će ''samostalno'' usmjeravati djecu, motivirati igru, pružati izazove i odgovarati na različite potrebe djece.

prijava

Fleksibilnost u razmišljanju o prostoru i prostor kroz dječje oči

Prilikom promišljanja načina oblikovanja prostora djeci je potrebno omogućiti aktivnu i autonomnu ulogu u osmišljavanju, planiranju i realiziranju raznih vrsta aktivnosti i oblika igara. Upravo se fleksibilnost u razmišljanju i djelovanju ističe kao jedan od bitnih elemenata potrebnih za zadovoljavanje dječjih potreba, pretvaranja mašte u stvarnost i oblikovanja prostora koji poštuje dijete
Intencija edukacije je da potakne sudionike na promišljanje i procjenu prostora kroz dječje oči kako bi se što više minimalizirala diskrepancija između onoga što odrasli smatraju primjerenim i potrebnim i onoga što djetetu zaista treba i koristi.
Edukacija problematizira i način na koji gledamo na prepreke i promjene te govori o tome kako se s njima ipak uspješno i pozitivno nositi (fleksibilnost u razmišljanju). Prepreke i promjene mogu biti istinski poticaj za djelovanje ako im pristupimo otvorenog uma i bez predrasuda.

PRIJAVA

,,Uvijek sam cijenila one koji se usude eksperimentirati s materijalima i proporcijama.” zaha hadid

Velik broj djece više vremena provodi u vrtiću nego odrasli na radnom mjestu, dakle ona u vrtiću žive.
(Miljak, 2009.)

sadržaj edukacije

01. Postavljanje temelja
za življenje i
učenje

  • Vrijednosti i vizije odgojitelja i njihov utjecaj na djecu
  • Okruženje ustanove kao velike brižljive obitelji i prirodno učenje kroz svakodnevno življenje
  • Prostor u kojem će se dijete osjećati sigurno, ugodno, opušteno i koji će ga istovremeno poticati na nebrojene aktivnosti i igre

02. Kreiranje povezanosti
i osjećaja
pripadanja

  • Između 2 okoline djeteta - doma i vrtića
  • Okruženje vrtića kao preduvjet upuštanja u samomotivirajuću potragu za novim igrama, aktivnostima, znanjima i sudjelovanje u svim oblicima socijalnih interakcija
  • Oblikovanje prostora određuje međuljudske interakcije i cjelokupnu kvalitetu boravka djeteta u vrtiću

03. Održavanje fleksibilnosti prostora i „otvorenosti” materijala 

  • Planiranje i nuđenje različitih i specifičnih centara aktivnosti
  • Prostor kao poligon cjelokupnog razvoja djece
  • Bogata ponuda primjerenih materijala, ali i ponuda mogućnosti kretanja
  • Intimniji prostori za igru i osamu
  • Sloboda u korištenju ponuđenih igračaka i materijala

04. Kreiranje prirodne
okoline koja angažira
naša osjetila

  • Ponuda pedagoški neoblikovanih prirodnih materijala (koje je moguće nuditi samostalno ili u kombinaciji s uobičajenom vrtićkom materijalnom ponudom)
  • Omogućavanje povezanosti s prirodom kroz ponudu prirodnih materijala
  • Manipuliranje prirodnim materijalima pruža učenje temeljeno na senzornom iskustvu

05. Poticanje čuđenja, znatiželje i intelektualnog angažmana

  • Dječja zainteresiranost za prirodne fenomene i fizička svojstva onoga što ih okružuje (svjetlo, boja, odraz, zvuk, pokret)
  • Djeca kao gorljivi prirodni znanstvenici ispunjeni osjećajem čuđenja koji istražuju svijet oko sebe
  • Prostor koji potiče djetetovu urođenu potrebu za samostalnim istraživanjem niza pojava, koncepata, prirodnih fenomena i sl.
  • Stvaranje uvjeta za aktivno istraživanje i proučavanje koncepata iz područja prirodnih znanosti

06. Poticanje uključivanja djece u simboličke reprezentacije, ranu pismenost i umjetnost

  • Prostor koji nudi djetetu razna iskustva i sadržaje putem kojih se ono može na svoj osebujan način upustiti u proučavanje i izražavanje na bilo kojem od „100 jezika djece“ (Edwards, Gandini, Forman, 1998).
  • Prostor koji potiče na jedinstven likovni izričaj i njegovu individualnu mogućnost i želju da nešto izrazi putem likovne tehnike koju je samo odabralo

07. Poticanje dječjeg „korištenja”okoline 

  • Prostor koji prati i potiče razvoj dječjih aktivnosti i igara te potiče njihovu složenost
  • Metode: dodavanje novih igračaka i materijala; djelomična ili potpuna reorganizaciji prostora sobe dnevnog boravka
  • Dijete kao punopravni sudionik oblikovanja prostorno-materijalnog okruženja

08. Suočavanje sa ograničenjima i pregovaranje o promjenama

  • Stavovi - naši osobni ili profesionalni  ili kombinacija
  • Stavljamo li pred djecu očekivanja koja su posljedica naših osobnih stavova pa na taj način oblikujemo i prostorno-materijalno okruženje?
  • Koje poruke šaljemo djeci oblikujući prostorno-materijalno okruženje?
  • Što kada nešto što smo djeci ponudili nije zadovoljilo njihove potrebe i interese?
  • Sudjelovanje u u procesima refleksije i samorefleksije
  • Različiti stavovi odgojitelja kao plodno tlo za unapređenje kvalitete oblikovanja prostorno-materijalnog okruženja

09. primjeri prostorno-materijalnog okruženja - virtualne ture

  • Izlaganje primjera prostorno-materijalnih okruženja - virtualne vođene ture
  • Video materijal za samostalno pregledavanje
PRIJAVA

Prostorno-materijalno okruženje definira iskustvo življenja i domete učenja djeteta u vrtiću. U prostoru se trebamo osjećati dobro. Posljednjih godina ističe se povezanost između onoga što nam prostor pruža i utjecaja istog na ljudski mozak, ponašanje i osjećaje. Posljedično, arhitektura i dizajn počinju promišljati kreativne načine kako bi prostor bio kompatibilan s društvenim i psihološkim potrebama njegovih korisnika.

što trebate znati

informacije

termin

Trenutno nema otvorenih Zoom termina, edukacija je dostupna kao klik edukacija (klik pristup).

Trajanje: 120 min (edukacija) + 60 min (video izlaganja dobre prakse)

klik pristup

Ne odgovara Vam termin? Edukaciji možete pristupiti u željeno vrijeme na našoj web platformi preko Vašeg jedinstvenog linka.
Što je klik pristup?

Edukacija je dostupna
preko klik pristupa!

uključeno

Kotizacija obuhvaća: edukaciju, video materijale/ izlaganja primjera prostora, materijale i potvrdu o sudjelovanju.

kotizacija

31 €

Predavačica

PETRA BADURINA

Pedagoginja i doktorica znanosti

Petra Badurina je završila studij Pedagogije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu  i doktorski studij "Rani i predškolski odgoj i obvezno obrazovanje" na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radila je kao asistentica na Odsjeku za predškolski odgoj Učiteljskog fakulteta, a trenutno radi kao pedagoginja u DV Tratinčica. Autorica je stručnih radova iz područja predškolske pedagogije. Posebno područje interesa joj je dječja igra.

izlagači primjera prostorno-materijalnih okruženja

Jelena KULIŠIĆ & Marija Mihatović

DV ,,Konavle''

Jelena Kulišić, odgojitelj savjetnik, magistra je ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Dugogodišnja je voditeljica programa podrške roditeljstvu Rastimo zajedno. Koordinatorica je regionalne i državne smotre projekata iz područja Nacionalnog  programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo Vlade Republike Hrvatske. Posebno područje interesa joj je glazba, te je autorica i voditeljica integriranog posebnog glazbenog programa koji provodi u DV Konavle gdje je trenutno i zaposlena.

Marija Mihatović, odgojiteljica je ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Tijekom radnog vijeka nastoji se profesionalno razvijati na svim poljima, a osobito na onom koje se veže uz glazbu i mogućnosti koje ona pruža u odgojno obrazovnom radu u području senzorne integracije. Unutar i izvan  radnog vremena  mentorira, organizira, vodi, održava i izlaže.

MATIJA STIPIĆ & MARINA MLINARIĆ DUIĆ

DV ,,Milana Sachsa''

Matija Stipić, odgojitelj je predškolske djece te je voditeljica programa podrške roditeljstvu Rastimo zajedno. Na University Institute Sophia završila je „Pedagogiju Zajedništva“, članica je istoimene udruge te jedna od osnivačica udruge“ ZaJedno“. Jedna je od autorica slikovnice „Velika Gorica očima djeteta“, suorganizatorica izložbe u POUVG „Velik Gorica očima djeteta“ 2023., jedna od voditeljica projekta i izložbe „Umjetnost čini moj grad ljepšim“ 2024. Izlagala je na „Danima dječjih vrtića grada Zagreba“.

Marina Mlinarić Duić, odgajatelj je predškolske djece u dječjem vrtiću ''Milana Sachsa''. Završila je Ethno seminare  Gorana Kneževića „Dječje folklorno stvaralaštvo“ te se kontinuirano usavršava na raznim edukacijama, predavanjima i radionicama. Sudjelovala je na regionalnoj i državnoj smotri projekata. Suradnica je u priručniku „Kreativni odgojitelji“.

JELENA ALPEZA I MAJA RADOŠEVIĆ

DV ,,Pčelica''

Jelena Alpeza magistra je ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. 2013. pokrenula je program medijske edukacije u dječjem vrtiću. Autorica je dva priručnika za poticanje medijske pismenosti djece rane i predškolske dobi pod pokroviteljstvom UNICEF-a i Agencije za elektroničke medije. Bila je voditeljica medijskih radionica za djecu i odrasle. S kolegicom Majom dobitnica je nagrade Medijski Sokrat za najboljeg učitelja medijske pismenosti u Republici Hrvatskoj u kategoriji predškolski odgoj za 2023. godinu.

Maja Radošević odgojiteljica je djece rane i predškolske dobi. U zvanje odgojitelja mentora promovirana je dva puta.  Aktivno se uključuje u edukacije Hrvatskog fotosaveza i višegodišnja je polaznica Škole medijske kulture u  Varaždinu. Bila je predavač na online akademiji Mliječni zub 2022./23., sudjeluje na nekoliko Erasmus+ K2 projekata, a s partnerima kreira portal „Fotografija kao alat za poticanje medijske pismenosti od najranije dobi“. S kolegicom Jelenom dobitnica je nagrade Medijski Sokrat.

Ako na edukaciju prijavljujete više sudionika i plaćanje ide preko ustanove, koristite rozi obrazac za više osobe. Idi na obrazac.

Prijava na online edukaciju - 1 OSOBA

Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!

Označite vrstu sudjelovanja na edukaciji:
* Ako propustite Zoom edukaciju, uvijek možete naknadno zatražiti klik pristup
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Podnošenjem obrasca dajete suglasnost za korištenje Vaših podataka u svrhu pružanja usluge te potvrđujete da ste suglasni s Općim uvjetima korištenja i Pravilima privatnosti koje možete vidjeti ovdje. Zadnje ažuriranje: 6.8.2024. Podaci neće biti proslijeđeni trećim stranama.

Podijelite ovu edukaciju

Prijava na online edukaciju - više osoba

Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica vezanih uz prijavu, slobodno nas kontaktirajte!

Nakon ispunjavanja obrasca primit ćete mail sa svim informacijama te ćete nam nakon toga
javiti i imena sudionika i njihove mailove za slanje pristupa.

Označite vrstu sudjelovanja na edukaciji:
* Ako propustite Zoom edukaciju, uvijek možete naknadno zatražiti klik pristup
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Podnošenjem obrasca dajete suglasnost za korištenje Vaših podataka u svrhu pružanja usluge te potvrđujete da ste suglasni s Općim uvjetima korištenja i Pravilima privatnosti koje možete vidjeti ovdje. Zadnje ažuriranje: 6.8.2024. Podaci neće biti proslijeđeni trećim stranama.

brze poveznice

KoHo newsletter

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.