Informacije o edukaciji možete i poslušati

Rast počinje tamo gdje počinje refleksija

Refleksivna praksa u ranom odgoju i obrazovanju opisuje se kao proces pretvaranja iskustva u učenje. To je način istraživanja vlastitih iskustava kako bismo iz njih naučili nešto novo. Refleksija uključuje uzimanje neobrađenog, "sirovog" materijala iskustva i njegovo promišljanje kako bismo razumjeli što se dogodilo (Boud, D. 2001). Refleksivna praksa pomaže stručnjacima u ranom odgoju i obrazovanju da unaprijede svoje razumijevanje određenih situacija, djeteta, odgoja i vlastite uloge. Ona omogućuje rast i razvoj vlastitih teorija, filozofije i pedagogije. Individualne i timske refleksije predstavljaju vrijedan izvor podataka o razvoju pedagoških pristupa i profesionalnom rastu.

Refleksivne prakse omogućuju nam ne samo da rastemo kao profesionalci, već i da poboljšamo svoje razumijevanje djece s kojom radimo, prilagođavajući naše metode i pristupe njihovim potrebama. U konačnici, to doprinosi stvaranju kvalitetnijeg i poticajnijeg okruženja za djecu, ali i za nas kao stručnjake u odgoju i obrazovanju.

INFORMACIJE O PRISTUPU

Svi sudionici imaju Zoom i klik pristup (pristup snimci) preko platforme; ne trebate birati

Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate

Svi sudionici dobivaju potvrde o sudjelovanju.

Što možete očekivati?

Na edukaciji će se predstaviti teorijska osnova refleksivne prakse, razlike između refleksije i samorefleksije, te metode koje pomažu u njenoj primjeni, uz analizu prednosti i nedostataka prema dosadašnjim istraživanjima. Također će se prikazati uloga pedagoga u promicanju i održavanju refleksivne prakse, uz poticanje sudionika na promišljanje o njenoj važnosti i mogućnostima unaprjeđenja vlastite prakse.

Sudionici će proširiti znanja i steći alate za  integraciju refleksivne prakse u profesionalnu svakodnevicu, dok će osvještavanjem važnosti kontinuiranog vrednovanja osnažiti svoj profesionalni razvoj i jasnije prepoznavati prilike za isti.

Zajednice učenja

Zajednice učenja omogućuju sudionicima razvijanje suradničkog učenja koje se temelji na refleksiji i samorefleksiji. Takav način kontinuiranog stručnog usavršavanja djelatnika posljedično podiže ukupnu kvalitetu rada jedne predškolske ustanove.
U izlaganju ćemo vidjeti na koji način su odgajatelji/ce jednog istarskog vrtića kroz Zajednice učenja i refleksiju razvijali i obogaćivali rad s djecom na otvorenom, koje su alate i metode pri tome koristili te koje su profesionalne i osobne  dobrobiti proizašle iz cijelog procesa.

Ne učimo iz iskustva, već iz refleksije o iskustvu. – John Dewey

„Najveća je od svi grešaka… ne biti svjestan nijedne'' -Thomas Carlyle

sadržaj edukacije

01. TEORIJSKO POLAZIŠTE REFLEKSIVNE
PRAKSE

  • Definiranje pojma refleksije
  • Upoznavanje razlika između refleksije i samorefleksije
  • Prednosti i nedostatci refleksivne prakse (rezultati relevantnih istraživanja)

02. NAČINI OSTVARIVANJA, ODRŽAVANJA I VREDNOVANJA REFLEKSIVNE PRAKSE

  • Načini uvođenja i realizacije refleksivne prakse (metode i oblici rada)
  • Prikaz alata vrednovanja (pedagoška dokumentacija, održavanje radnih sastanaka, stručnih aktiva, odgojiteljskih vijeća…)

03. ULOGA stručnog
suradnika
PEDAGOGA

  • Definiranje uloge pedagoga u promicanju refleksivne prakse kroz primjere iz svakodnevnog rada (akcijska istraživanja, rad na projektima, aktualne problemske situacije, uvođenje inovacija u radu…)

04. ZAKLJUČNA RAZMATRANJA

  • Zaključci te prijedlozi za daljnji rad
  • Pitanja i prijedlozi sudionika te njihovi primjeri iz prakse
  • Motivacijske kartice

02. PRIKAZ ZAJEDNICE UČENJA

  • Katarina Đapić, odgojiteljica
  • Primjer dobre prakse – od zajednice učenja i refleksije do obogaćivanja rada s djecom na otvorenom

Modeli refleksivne prakse u radu s djecom

Postoji nekoliko vrsta refleksivne prakse, uključujući refleksiju-u-akciji, refleksiju-na-akciju i refleksiju-za-akciju. Refleksija-u-akciji događa se spontano dok donosimo odluke u odgovoru na ono što se trenutno događa. Ova vrsta refleksije omogućuje odgojiteljima da u trenutku prilagode svoje postupke i odgovore na izazove u radu s djecom. Refleksija-na-akciju odnosi se na promišljanje o iskustvima nakon događaja. Uključuje analizu kako i zašto određena praksa doprinosi učenju djeteta ili odnosima s obiteljima, ili pak šteti tim aspektima. To je prilika za kritičko promišljanje i prilagodbu budućih postupaka. Refleksija-za-akciju je proaktivan način razmišljanja o budućim akcijama. Ona uključuje promišljanje o različitim pristupima, poboljšavanje inkluzivnih praksi te strategija komunikacije kako bi se postigli bolji ishodi.

što trebate znati

informacije

termin

5.12. 2024. u 18: 00 h
Trajanje: 120 min, Zoom + snimka

klik pristup

Svi sudionici imaju pristup Zoom-u i snimci edukacije. Snimci možete pristupiti kada želite, snimka je dostupna dok je ne pogledate.

uključeno

Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju.

kotizacija

18 €

PREDAVAČICE

IVA MARIĆ

Magistra francuskog jezika i književnosti i magistra pedagogije

Od prosinca 2020. godine radi u dječjem vrtiću „Vrška vila“ kao stručni suradnik pedagog. U radu svakodnevno promiče vrijednosti predškolske ustanove u kojoj djeluje. Osim planiranja i organizacije odgojno - obrazovnog rada, svakodnevno surađuje s roditeljima i širom društvenom zajednicom. Kao koordinator projektnih aktivnosti i voditelj programa stručnog usavršavanja promiče uvođenje suvremenih metoda i oblika rada. Kontinuirano se usavršava, sudjelujući na edukacijama u organizaciji vanjskih ustanova u sustavu odgoja i obrazovanja. S obzirom na kompleksnost i dinamiku odgojno - obrazovnog sustava, smatra kako je cjeloživotno obrazovanje ključno za daljnji razvoj i doprinos u praksi.

ANAMARIA BURČUL

Magistra engleskog jezika i književnosti i pedagogije

Otkako je zaposlena u dječjem vrtiću Gardelin, Pakoštane pomaže unaprjeđenju kvalitete odgojno-obrazovnog rada u ustanovi te pruža podršku odgojiteljicama Vrtića. Isto tako, promiče važnost kontinuiranog stručnog usavršavanja unutar i izvan ustanove. Od samih početaka sudjelovala je u brojnim edukacijama. U suradnji s kolegicama, provodi CAP program u odgojnim skupinama te je voditeljica više projekata na razini ustanove.

KATARINA ĐAPIĆ

Odgojitelj mentor

Katarina Đapić završila je studij Ranog i predškolskog odgoja na Učiteljskom fakultetu u Rijeci gdje je stekla zvanje magistre ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ima 15 godina radnog iskustva u struci, a trenutno radi kao odgojitelj-mentor u Dječjem vrtiću „Pjerina Verbanac“ u Labinu.  Posebno područje interesa joj je učenje i boravak djece na otvorenom o čemu se educira i putem Erasmus+ programa. Tajnik je planinarskog društva i skupa sa suprugom organizira i vodi planinarenja i šetnje za djecu i odrasle.

PRIJAVA NA EDUKACIJU

Želim se prijaviti

Podijelite ovu edukaciju

brze poveznice

KoHo newsletter

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Badge Image