Refleksivna praksa u ranom odgoju i obrazovanju opisuje se kao proces pretvaranja iskustva u učenje. To je način istraživanja vlastitih iskustava kako bismo iz njih naučili nešto novo. Refleksija uključuje uzimanje neobrađenog, "sirovog" materijala iskustva i njegovo promišljanje kako bismo razumjeli što se dogodilo (Boud, D. 2001). Refleksivna praksa pomaže stručnjacima u ranom odgoju i obrazovanju da unaprijede svoje razumijevanje određenih situacija, djeteta, odgoja i vlastite uloge. Ona omogućuje rast i razvoj vlastitih teorija, filozofije i pedagogije. Individualne i timske refleksije predstavljaju vrijedan izvor podataka o razvoju pedagoških pristupa i profesionalnom rastu.
Refleksivne prakse omogućuju nam ne samo da rastemo kao profesionalci, već i da poboljšamo svoje razumijevanje djece s kojom radimo, prilagođavajući naše metode i pristupe njihovim potrebama. U konačnici, to doprinosi stvaranju kvalitetnijeg i poticajnijeg okruženja za djecu, ali i za nas kao stručnjake u odgoju i obrazovanju.
Svi sudionici imaju Zoom i klik pristup (pristup snimci) preko platforme; ne trebate birati
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate
Svi sudionici dobivaju potvrde o sudjelovanju.
Na edukaciji će se predstaviti teorijska osnova refleksivne prakse, razlike između refleksije i samorefleksije, te metode koje pomažu u njenoj primjeni, uz analizu prednosti i nedostataka prema dosadašnjim istraživanjima. Također će se prikazati uloga pedagoga u promicanju i održavanju refleksivne prakse, uz poticanje sudionika na promišljanje o njenoj važnosti i mogućnostima unaprjeđenja vlastite prakse.
Sudionici će proširiti znanja i steći alate za integraciju refleksivne prakse u profesionalnu svakodnevicu, dok će osvještavanjem važnosti kontinuiranog vrednovanja osnažiti svoj profesionalni razvoj i jasnije prepoznavati prilike za isti.
Zajednice učenja omogućuju sudionicima razvijanje suradničkog učenja koje se temelji na refleksiji i samorefleksiji. Takav način kontinuiranog stručnog usavršavanja djelatnika posljedično podiže ukupnu kvalitetu rada jedne predškolske ustanove.
U izlaganju ćemo vidjeti na koji način su odgajatelji/ce jednog istarskog vrtića kroz Zajednice učenja i refleksiju razvijali i obogaćivali rad s djecom na otvorenom, koje su alate i metode pri tome koristili te koje su profesionalne i osobne dobrobiti proizašle iz cijelog procesa.
Postoji nekoliko vrsta refleksivne prakse, uključujući refleksiju-u-akciji, refleksiju-na-akciju i refleksiju-za-akciju. Refleksija-u-akciji događa se spontano dok donosimo odluke u odgovoru na ono što se trenutno događa. Ova vrsta refleksije omogućuje odgojiteljima da u trenutku prilagode svoje postupke i odgovore na izazove u radu s djecom. Refleksija-na-akciju odnosi se na promišljanje o iskustvima nakon događaja. Uključuje analizu kako i zašto određena praksa doprinosi učenju djeteta ili odnosima s obiteljima, ili pak šteti tim aspektima. To je prilika za kritičko promišljanje i prilagodbu budućih postupaka. Refleksija-za-akciju je proaktivan način razmišljanja o budućim akcijama. Ona uključuje promišljanje o različitim pristupima, poboljšavanje inkluzivnih praksi te strategija komunikacije kako bi se postigli bolji ishodi.
5.12. 2024. u 18: 00 h
Trajanje: 120 min, Zoom + snimka
Svi sudionici imaju pristup Zoom-u i snimci edukacije. Snimci možete pristupiti kada želite, snimka je dostupna dok je ne pogledate.
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale i potvrdu o sudjelovanju.
18 €
✔️ Pristup Zoom terminu (ako je otvoren) i snimci za SVE!
✔️ Potvrda o sudjelovanju je uključena.