Prijelaz iz vrtića u školu jedno je od najvažnijih i najosjetljivijih razdoblja u životu djeteta. To je trenutak kad djeca napuštaju poznati svijet igre i sigurnosti vrtića i ulaze u školski svijet učenja, pravila i odgovornosti. Ova tranzicija često donosi uzbuđenje, ali i strah – kako za djecu, tako i za roditelje i stručnjake.
Kako pomoći djetetu da s povjerenjem zakorači u novu fazu života? Koji su pokazatelji da je dijete spremno za školu? Kako izgraditi most između vrtića i škole koji podržava djetetov razvoj?
Kako prepoznati spremnost djeteta za školu i što učiniti kod prijevremenih upisa, odgoda ili poteškoća u razvoju.
Postupci koji olakšavaju prijelaz, uključujući rituale, suradnju između vrtića i škola te temeljitu pripremu roditeljskih sastanaka.
Korištenje radnih listića, tematskih slikovnica i socijalnih priča kao podrška u pripremi za školu.
Kako prepoznati spremnost djeteta za školu i što učiniti kod prijevremenih upisa, odgoda ili poteškoća u razvoju.
Kako umanjiti strahove roditelja i podržati ih kroz individualne savjetodavne razgovore i informativne materijale.
Svi sudionici imaju Zoom i klik pristup (pristup snimci) preko platforme; ne trebate birati
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupne je dok je ne pogledate.
Svi sudionici dobivaju potvrde o sudjelovanju.
Svi sudionici dobivaju audio materijal ''Kako pripremiti dijete i razviti pozitivan pristup školi''
Prijelaz iz vrtića u školu važan je trenutak u životu djeteta, ali kako znati je li ono spremno za taj korak? Spremnost za školu odnosi se na cjelokupan razvoj djeteta i njegovu sposobnost prilagodbe na nove zahtjeve i okruženje.
Pravilna procjena spremnosti ne znači samo gledanje na pojedinačne aspekte razvoja, već promatranje djeteta kao cjeline. Svako dijete ima svoj tempo razvoja, a podrška roditelja i stručnjaka može učiniti prijelaz u školu pozitivnim iskustvom koje postavlja temelje za budući uspjeh.
Dijete treba imati dovoljno razvijene motoričke sposobnosti poput pravilnog držanja olovke, crtanja jednostavnih oblika ili rezanja škarama. Uz to, tjelesna izdržljivost za sudjelovanje u cjelodnevnim aktivnostima i osnovna samostalnost u higijenskim potrebama važni su aspekti.
Spremno dijete može surađivati s vršnjacima, slijediti pravila i izražavati svoje osjećaje na primjeren način. Razvijena emocionalna regulacija pomaže mu da se nosi s izazovima poput čekanja reda ili suočavanja s neuspjehom.
Ova dimenzija uključuje osnovne predčitačke vještine - skup sposobnosti koje djeca razvijaju prije nego što nauče formalno čitati (fonološka svjesnost, prepoznavanje slova, razumijevanje odnosa između slova i zvukova, itd.) & predmatematičke vještine, poput brojanja i razumijevanja pojmova veličine ili oblika
Dijete koje je spremno za školu može verbalno izraziti svoje misli, potrebe i pitanja te razumjeti upute. Ove vještine ključne su za interakciju s učiteljima i vršnjacima.
Roditeljska uključenost ključna je za uspješan prijelaz djeteta iz vrtića u školu. Aktivno sudjelovanje roditelja, poput razgovora o školi, čitanja priča na tu temu ili zajedničke pripreme školskog pribora, pomaže djetetu razviti osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. Istraživanja pokazuju da roditelji koji su uključeni u aktivnosti pripreme za školu mogu značajno smanjiti stres i strah kod svoje djece. Ova podrška omogućuje djeci da lakše prihvate promjene i prilagode se novim izazovima školskog okruženja.
30.1.2024. u 18:30 h
Trajanje: 90 minuta, Zoom + snimka
Svi sudionici imaju pristup Zoom-u i snimci edukacije. Snimci možete pristupiti kada želite, snimka je dostupna dok je ne pogledate.
Kotizacija obuhvaća: edukaciju, materijale, audio materijale i potvrdu o sudjelovanju.
22 €
✔️ Pristup Zoom terminima (ako su otvoreni) i snimkama za SVE!
✔️ Potvrda o sudjelovanju je uključena.
Na edukaciju se možete prijaviti preko donjeg obrasca ili direktno na mail prijave@kohopedagogija.com (pri čemu samo navedite na koju se edukaciju prijavljujete).
Svi sudionici imaju pristup i Zoom terminu i snimci!